РЕКОМЕНДАЦІЇ

VІ міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів" (8-11 листопада 2011 р.)


З 8 по 11 листопада 2011 року Інститутом проблем природокористування та екології НАН України разом з Відділенням наук про Землю НАН України, Дніпропетровською обласною державною адміністрацією, Дніпропетровською обласною радою, Дніпропетровською міською радою була проведена VI міжнародна науково-практична конференція “Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів”.

Оргкомітет конференції отримав заявки майже на 170 доповідей від представників 71 установи з України, Російської Федерації, Грузії та Німеччини. Учасники конференції отримали збірник тез доповідей та відповідні інформаційні матеріали.

Конференцію відкрив радник голови Дніпропетровської обласної адміністрації             Сергєєв В.В., який передав привітання учасникам і гостям конференції від імені губернатора Дніпропетровської області О.Ю. Вілкула З привітальними словом до учасників і гостей конференції звернулися також начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області О.Ф. Оксамитний, директор Придніпровського наукового центру В.М. Біляков, представник Українського мінералогічного товариства К.С. Злобіна та представник профспілки працівників металургійної та гірничої промисловості України.

 

Описание: Описание: DSCN0043

Привітання радника голови Дніпропетровської обласної адміністрації В.В. Сергєєва

Описание: Описание: G:\Конф_2011\DSCN0074.jpgПривітання начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області        О.Ф. Оксамитного

 

Можна констатувати, що за минулі роки після першої конференції, яка відбулася у 2001 році, були досягнуті значні успіхи у вирішенні проблем природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів. Так, зокрема виконано важливі дослідження з обґрунтування основних засад сталого розвитку згідно різних напрямів господарської діяльності, обґрунтовані напрямки екологізації технологій природокористування, розроблені методичні основи створення екомережі тощо.

Слід зауважити, що Дніпропетровська область є однією з найбільш техногенно напружених областей України з досить складними екологічними проблемами. Та не дивлячись на всі складності за останні роки Обласною Радою зроблено суттєві кроки в напрямку покращення екологічного стану, в т.ч. розроблено екологічну політику області із визначенням основних забруднювачів довкілля, впроваджується регіональна система комплексного екологічного моніторингу, розроблена та реалізується обласна програма створення елементів регіональної екомережі на порушених гірничими роботами землях, видано екологічний атлас області, розпочато роботи з підготовки видавничих матеріалів формування нової екологічної свідомості населення, розроблено та впроваджуються технології видобутку мінеральної сировини з мінімальними пошкодженнями довкілля, заплановано до реалізації Державну цільову програму комплексного розв’язання проблем Криворізького басейну тощо.

В той же час масштабної широкопланової роботи з переходу країни на засади сталого розвитку ще не відбувається. Про це свідчать зволікання з розглядом державними і законодавчими органами проекту Концепції переходу України на засади сталого розвитку, відсутність достатнього фінансування Державної програми сталого розвитку регіону видобування та первинної переробки уранової сировини, Програми радіаційного і соціального захисту населення м. Жовті Води, невирішеність питань щодо економічного механізму надрокористування та системи оподаткування надрокористувачів, розробки та впровадження методів наукового прогнозування, створення систем комплексного моніторингу навколишнього природного середовища усіх рівнів, економічного стимулювання заходів з ресурсо- і енергозбереження, захисту і відновлення довкілля, поліпшення здоров’я населення за рахунок покращення екологічного стану територій тощо. Крім того, при виконанні наукових досліджень ще не набув статусу головного екосистемний підхід до вирішення проблем великих територій, в т.ч. екосистеми басейну річки Дніпро, великих басейнів покладів корисних копалин, різних ландшафтно-кліматичних зон та інших.

Крім пленарних і секційних засідань, обговорення проблемних питань конференції проходило на засіданнях тематичних „круглих столів”, присвячених проблемам впровадження еколого-орієнтованих технологій видобутку корисних копалин; екосистемному підходу до вирішення проблем великих територій; досвіду та перспективам створення системи місцевих заказників на порушених землях у Криворізькому залізорудному та Нікопольському марганцеворудному басейнах та їх використання в якості елементів при розбудові регіональної екологічної мережі та ін.

 

Описание: Описание: DSCN0034

Пленарне засідання

Описание: Описание: G:\Конф_2011\DSCN0207.jpg

Представник Гірничого інституту

 ім. Григола Цулукідзе С.К. Хомеріки робить доповідь на засіданні секції

 

Учасники секцій і круглих столів висловили одностайну підтримку рішенням, прийнятим на конференції.

Велику увагу вже багато років організатори конференції приділяють популяризації наукових знань серед молоді. Інститут багато років тісно співпрацює з багатьма вищими навчальними закладами регіону і України, середніми загальноосвітніми школами, запрошує студентів і школярів до участі у роботі секцій і засідань круглих столів конференції.

 

Описание: Описание: Описание: G:\Конф_2011\PB100178.JPG Засідання круглого столу

 

 

Описание: Описание: G:\Конф_2011\DSCN0179.jpg 

Учениця комунального закладу «СЗШ № 96» Анастасія Лiнь робить доповідь на секції конференції

 

В рамках конференції було досягнуто двосторонню домовленість про творчу співпрацю з Гірничим інститутом ім. Григола Цулукідзе (Грузія).

 

 


© Институт проблем природопользования и экологии НАН Украины