Новости


 

04 липня 2017 року

 

в Інституту відбулося засідання Всеукраїнського круглого столу "Річка Дніпро. Минуле. Сьогодення. Майбутнє.» присвячене Міжнародному дню Дніпра. За його підсумками було сформульовано ЗВЕРНЕННЯ (укр., англ.) учасників заходу до органів ЄС щодо екологічного майбутнього нашої країни та долі її населення.

 

 

 

18 травня 2016 р.

 

Уточнююча інформація про історію будинку Ю.Й. Нестелей

по вул. Московській, 6

 

В останні роки суспільство все частіше повертається до осмислення та описання своєї історії, про яку не залишилося памяток, або опис її головних подій базується на недостатньо перевірених фактах. Тому дуже важливим є уточнення історичних подій в разі появи нових фактів. Все вищенаведене повязано з публікацією начальником  інформаційного центру МГО «Інститут Україніки» В. Старостіним статті «Дом Нестелей на Московской».

Погоджуючись в основному з викладеним у статті матеріалом треба зауважити що, вона не розкриває всіх етапів часу, а деякі ствердження не відповідають відомим фактам! Враховуючи, що інформація про архітектурні пам’ятники широко використовується при проведені екскурсій, вважаємо за доцільне внести наступні пояснення про долю цього будинку.

Чомусь автор не згадує про існування в будинку евакогоспіталю № 1688 після визволення м. Дніпропетровська від німецько-фашистських загарбників у 1943 р., про що дотепер на будинку зберігається меморіальна табличка. Не відповідає дійсності і останнє речення статті стосовно конфіскації будинку у ЦК КПУ.

Будинок, про який йде мова, ще у 1982 р. був переданий Академії наук УРСР. Спочатку тут було розташовано Відділення Інституту економіки промисловості, з 1988 р. – Відділення проблем природокористування і регіональної економіки, а з 1991 р. – Інститут проблем природокористування та екології Національної академії наук України.

Цей будинок всі попередні роки був у занепаді. В інституті проведено реставраційні роботи будинку та його приміщень, у т.ч. актової зали, добудовано два поверхи на внутрішньому крилі будинку, багато зроблено для увіковічення пам’яті Ю.Й. Нестелей та архітектора будівлі Д.С. Скоробогатова. Про це свідчить встановлена на будинку меморіальна дошка, яку виготовлено на кошти співробітників інституту. В холі першого поверху встановлено настінну дошку з текстом духовного заповіту Ю.Й. Нестелей. В актовій залі розміщено репродукцію портрету Ю.Й. Нестелей зі словами вдячності видатної постаті в історії міста. Оригінал портрету Ю.Й. Нестелей знаходиться у художньому музеї міста. Все це можна побачити, завітавши до інституту.

До речі, у заповіті Юлія Йосипівна просила встановити 10 стипендій (5 - її імені, 5 – її чоловіка - Івана Яковича). На наш погляд, це дуже важлива деталь характеру дворянки-благодійниці.

У холах другого і третього поверху будівлі на Московській (нині Володимира Мономаха) розміщена картинна фото-галерея, яка часто використовується для просвітницької діяльності у сфері екологічного виховання.

В інституті 01 вересня 2012 р. у День знань урочисто відзначено 100-річчя першого дзвінка на навчання у гімназії.

Директор інституту,

член-кореспондент НАН України

А.Г. Шапар

 

 


© Институт проблем природопользования и экологии НАН Украины