Національна академія наук України

Інститут проблем природокористування та екології

П у т і в н и к

 

ФОТОКАРТИННА   ГАЛЕРЕЯ

 „МИСТЕЦТВО  ТА  ЕКОЛОГІЯ”

Романовський Олександр Андрійович

 

 

 

Технічний редактор

Шевченко

Тамара

Іванівна

 

 

Гурська Валентина Тимофіївна

 

 

Комп’ютерний набіh

Романюк

Наталя

Вікторівна

 

 


Передмова

                                                                                                                          

Фотокартинна галерея, про яку розповідає альбом, належить Інституту проблем природокористування та екології Національної академії наук України (ІППЕ НАНУ), який заснований 13 листопада 1991 року.

Інститут розташований у центрі Дніпропетровська, своєрідної „космічної столиці” держави. Від дня заснування його очолює один із ініціаторів створення, відомий вчений у галузі гірничих наук, природокористування, сталого розвитку член-кореспондент НАН України Шапар А.Г.

Директор інституту

 

Індустріальне Придніпров`я

 

Головне призначення інституту – вирішення складних екологічних проблем одного із найпотужніших в економічному плані і найбільш техногенно навантаженого Придніпровського регіону.

Перед колективом інституту були поставлені наукові завдання, котрі в такому концентрованому вигляді  ще не вирішувались: розробка  методології вибору стратегії сталого розвитку техногенно навантажених регіонів України і наукових основ регіональної системи екологічного моніторингу; оцінка та прогноз екологічних наслідків застосування технологій та схем розміщення гірничопромислового виробництва.

 

Незважаючи на свою молодість, інститут вже вчетверте удостоївся честі звітувати про наукову діяльність перед Президією НАН України і завжди отримував позитивні відгуки.

 

До 10-річчя інституту за рішенням вченої ради і на власні кошти створено музей, де концентруються найбільш важливі матеріали про перебіг подій у науковій діяльності, формується історична довідка про багатопланову роботу колективу. До 15-річчя інституту власними силами підготовлена і розташована фотокартинна галерея екологічного спрямування. Її призначення – засобами спеціально скомпонованої художньої фотографії і фрагментами висловлювань визнаних людей планети показати  роль людства у відносинах з природою, виховувати кожного, хто входить до будинку, у дусі дбайливого відношення до природи.

 

Велика зала будинку

Будівля гімназії у 1912 р.

 

Фотокартинна галерея включена до складу музею, де відвідувачі на результатах наукових досліджень інституту знайомляться з можливими шляхами виходу із екологічної кризи.

У спадщину інституту передано старовинний будинок, який є архітектурною пам’яткою міста. Автор проекту – катеринославський архітектор Д.С. Скоробогатов. Окрасою будинку, крім просторих і високих коридорів, класних кімнат, широких сходів та переходів є велика зала площею біля 200 м2, стелею висотою майже 7 м, з ліпниною і чудовою акустикою, що дозволяє і сьогодні співати або виступати без підсилювачів звуку.

На жаль, за майже сторічний період будинок капітально не ремонтувався і ця турбота лягла на плечі колективу інституту. Оновлений будинок і його інтер’єри сьогодні є окрасою міста, додають історичного значення і музею з фотокартинною галереєю.

 

Будинок споруджений на початку 1910 року на власні кошти і на землі дворянки Катеринославської губернії Юлії Йосипівни Нестелей для жіночої гімназії, котру вона, згідно з заповітом, передала у дар міській Думі Катеринослава. У Заповіті з цього приводу значиться (мова оригіналу): За счетъ могущаго остаться послъ меня капитала, на вышеозначенномъ моемъ мъстъ должно быть возведено зданіе, въ которомъ должно помъщаться среднее учебное заведеніе, желательно женское.

1 вересня 1912 р. для 500 гімназисток почався перший навчальний рік. 10 кращих із них отримували іменні стипендії Ю.Й.Нестелей. На знак вдячності за цей благородний вчинок міська Дума Катеринослава присвоїла гімназії її ім'я.

 

               Урочисте відкриття меморіальної дошки

 

Меморіальна дошка на честь Ю.Й.Нестелей

 

 

Бажаючи відновити історичну справедливість і звернути увагу нинішніх можливих меценатів на такий щедрий дар, вчена рада інституту прийняла рішення про встановлення на фасаді будинку меморіальної дошки на честь Ю.Й.Нестелей. Ця подія відбулася також 1 вересня, але 2006 року, у День знань.                           

В урочистому відкритті меморіальної дошки прийняв участь заступник голови облдержадміністрації Сергєєв В.В., директор Шапар А.Г. і колектив інституту, представники міськвиконкому, установ культури, громадськість міста. Повний текст заповіту Ю.Й.Нестелей розміщений у вестибюлі головного входу  інститута.

 

 

 

 

 Далі


© Інститут проблем природокористування та екології НАН України